A táborok népszerűségének és annak oka, hogy a táborozási lehetőségek száma évről évre nő, természetesen az, hogy a táborozás a szünidőnek nemcsak hasznos, hanem egyben kellemes eltöltési módja is. A táborban eltöltött idő pozitív hatást gyakorolhat a résztvevőkre mind egyéni, mind közösségi szempontból. Olyan helyzetekkel és körülményekkel találkozhatnak a táborozók, amelyek eltérnek a megszokottól, így sokféle dolgot tanulhatnak önmagukról és a világról is. Ráadásul mindezt szórakoztató módon, oldottabb formában és kötetlenebb keretek között tehetik meg.
Miért jó a tábor?
Több oka lehet annak, hogy a fiatalok és a felnőttek egyaránt szívesen járnak táborba. A táborokban gyakran lehetőség kínálkozik arra, hogy a jelenlévők olyan helyzetekben találják magukat, amelyek a komfortzónájukon kívül esnek. Ez egyénenként változó, van, akit már a sok ismeretlen arc kibillent a biztonságot adó állapotból, de vannak olyanok is, akiknél ehhez több új tényezőre van szükség. A komfortzónából való kilépés pedig utat enged a személyes fejlődésnek és önmagunk megismerésének. A táborokban számtalan lehetőség adódik emellett az ismerkedésre, kapcsolatok építésére és új barátságok kialakítására is. A már meglévő kapcsolatokra ugyanakkor jótékony hatással lehetnek a közösen átélt programok és az együtt töltött idő. Életre szóló élmények, örömet okozó emlékek szerezhetők, amelyek meghatározók lehetnek a mindennapok szempontjából is. Nagyon lényeges szempont az továbbá, hogy a táborozás alapvetően a szórakozásról és a kikapcsolódásról szól. A tábor kiszakít a hétköznapok mókuskerekéből és a vele járó stresszből. A szórakozási lehetőségek változatosak és sokszínűek lehetnek, ami biztosítja, hogy mindenki talál köztük kedvére valót. Ez az alapja a jókedvnek és a boldogságnak, ami hosszú távú pozitív hatást is gyakorolhat a résztvevők életére.
Játszva tanulni
A táborokban még a tanulás is szórakozás. Ezt az oldottabb légkör és az iskolai oktatástól eltérő tanulási módszerek biztosítják. A korábban megszerzett ismeretek bővíthetők, de újabb képességek is elsajátíthatók az általában interaktív és cselekvésközpontú programok során. A csapatban való munka és a csapatban való gondolkodás számos személyiségfejlesztő hatással bír, amelyek a táboron kívüli életben is hasznosak. A foglalkozások gyakran állítják kihívások elé a táborozókat, amik magukban hordozzák a sikerélmény lehetőségét is. Az elvégzésük a problémamegoldó képesség fejlesztésén túl hozzájárulhat az egészséges énkép kialakulásához. Kihívást jelenthet továbbá az új környezet és az új helyzetekkel való találkozás, viszont ezek szükségesek a rugalmassághoz és az alkalmazkodóképesség fejlődéséhez. Végeredményben a közösen kitűzött és elért célok vezetnek el a sikerélményekig, azok pedig önmagunk és mások megbecsüléséig. A nyilvános elismerés jó eszköze lehet a sikerélmény támogatásának.
Távol az otthontól
És van még egy, szintén nem elhanyagolható hatása a táborozásnak. A kiszakadás a megszokott, otthoni környezetből. A távolság sokféle jótékony hatással lehet a szülő-gyerek kapcsolatra is. A táborozás jó lehetőséget ad az önállóságra és a függetlenedésre, ami a szülői részről büszkeséget eredményezhet, és ez a pozitív megerősítés tovább erősítheti a kapcsolatot és a bizalmat is. Az egymástól külön töltött idő során szerzett élmények megosztása segíthet abban, hogy a családtagok közelebb kerüljenek egymáshoz, illetve erősítheti a köztük lévő kapcsolatot.
L. Molnár Edit