A PEOPLE TEAM táboraiban mindenféle korosztály előfordul és keveredik egymással, kicsitől egészen a nagyig. Az alábbiakban arra próbálok választ keresni, hogy ezeket az egészen különböző életszakaszban lévő gyerekeket milyen pszichológiai drive-ok hajtják, miért járnak vissza a táborba, illetve nem utolsósorban, hogy ennek mi is a haszna.
Korosztályok meghatározása
Alapvetően a 7 és 17 év közötti gyerekeket várja a tábor, ennek alapján osztottam be őket kicsikre (7 és 10 év között), nagyobbakra (11 és 14 év között), valamint legnagyobbakra (15 és 17 év között). Ha az életkorokhoz iskolai „beosztásokat” rendelünk, akkor értelemszerűen a kicsik az alsósokat jelentik, a nagyobbak a felsősöket, a legnagyobbak pedig a tinédzsereket, akik vagy többnyire már elkezdték a gimnáziumot, középiskolát, vagy lassan itt az ideje, hogy elkezdjék.
A legkisebbeknek
Ahogy fentebb is írtam, ez döntően az alsósokat jelenti, akiknek valószínűleg nincs sok táboros élményük, és újként vágnak bele a teljesen ismeretlen, ijesztőnek tűnő kalandba. Persze a PEOPLE TEAM táborai úgy vannak kialakítva, hogy minden korosztály megférjen egymás mellett, de akadnak olyanok, mint a játéktábor, ami kifejezetten kisebb korosztályra van pozicionálva. A kicsiknek még épphogy elkezdett fejlődni a személyiségük, így nagyon fontos számukra a megerősítés, a próbálkozás, illetve az önállósodás lehetősége. Új barátságok indulnak útjukra, és megtanulják, hogy milyen a kötött, de az iskolától merőben eltérő, gyakorlatiasabb élet.
A nagyobbaknak
A nagyobbak, tehát a felsősök talán már túl vannak jó pár táboros élményen (persze az sem baj, ha nem), és most bontogatják a szárnyaikat, új kihívásokat keresnek. Nekik már inkább vannak kialakult, „megerősödött” barátságaik, és tisztában vannak a szabályokkal. Ezzel ellentétes irányban elkezdik keresni a saját útjukat, illetve megkérdőjelezni a körülöttük lévő világot, megpróbálják azt a saját elképzeléseikhez „hajlítani”. Ilyenkor lép be az első szerelem, az első nagyobb konfliktus. A sziklaszilárdnak tűnő barátságok fellazulhatnak, de a megfelelő támogatással és felnőtt-odafigyeléssel ezek a kapcsolatok megmaradhatnak, fejlődhetnek.
A legnagyobbaknak
A nagykamaszokra jellemző, hogy túl vannak már azokon a fázisokon, amelyeken a kisebbek még csak most mennek át. Jobban átlátják egy tábor működését, fel tudják mérni, hogy ez egy más világ, egy szelet a nyárból. Az itt kiépült kapcsolatok egy része véget ér, más része folytatódik legkésőbb egy évvel később ugyanott. Ők már valószínűleg elsősorban nem a programok miatt jönnek, hanem a rég nem látott barátok, a kialakult közösség és a nosztalgia miatt. A legfontosabb számukra, amit adni tud a tábor, az a közösséghez tartozás, valamint a „búcsúzkodás”, a táborozói szerep elengedése. Ez bizonyos szempontból a felnőtté válás egy része is. Szerencsére a PEOPLE TEAM tábora lehetőséget kínál az egykori táborozóknak, hogy felnőttként mint táboroztató csatlakozzanak a PT-közösséghez.
Dobó Regina – tábori lélekmentor