A testvéri kapcsolat az első tartós, kölcsönös egymásra hatás, amelynek minősége összefüggésbe hozható a később, hasonló korú gyerekek között kialakuló barátsággal. Akár meleg és bensőséges a testvéri viszony, akár sok benne a nézeteltérés és ellenszenv, kétségtelenül mintául szolgál.
Pozitív és negatív
A testvéri kapcsolat nem akaratlagos: pozitív és negatív interakciók jellemezhetik. A baráti kapcsolat ezzel szemben szándékos, nagyfokú kölcsönös ragaszkodás és viszonosság jellemző rá. Ha testvéri kapcsolatban nyugtalanság uralkodik, előfordulhat, hogy kompenzálásként a gyermek jó minőségű barátságot keres, ugyanakkor a szoros testvéri viszony háríthatja a negatív hatásait annak, ha nincs barát. A testvérek közötti viselkedésmintáknak lehetnek a barátságban más funkciói is. Ha a testvérek otthon szabadon kifejezik magukat, konfliktusaikat építő jellegűen oldják meg, az segíthet a pozitív társkapcsolatok kialakításában.
Fontossági sorrend
Akad olyan fiatal, aki szabadulna egy családi összejövetelen a terített asztaltól, ahol szóba jön minden felnőttes, őt nem érdeklő téma, unásig ismételgetett családi legendák, s a „vér sűrűbb, mint a víz” okfejtés. A barátait – a genetikai lottón nyert családtagokkal ellentétben – ő választja, ha introvertált, vagy csak úgy szeretné, kevesebb időt tölt velük. A társadalom felmagasztalja a feltétlen szeretetet biztosító család intézményét, amit a kamaszok nem mindig tartanak rokonszenvesnek, hiszen elmérgesedett kapcsolat, szégyenfolt, kegyetlenség előfordulhat, és a fiatal nem határozhatja meg, mennyi időt tölt családtagjaival. A körülményektől függően azonban a családi és a baráti viszony egyaránt lehet feszültség forrása.
Jelentőségteljes és kielégítő?
Ha a viszony már nem támogató, vigaszt adó és tiszteletteljes, s a barátok összezördülnek, teljesen elkülönülhetnek, míg ha nagynénénkkel vagy unokatestvérünkkel veszünk össze, elhidegülhetünk ugyan, de rokonok maradunk. A családtagok törekszenek a megoldásra. A baráti kapcsolatokban ugyanakkor nincs lekötelezettség, nem jellemző a rangsor szerinti különbség, egyenlőtlenség.
Fekete, fehér
A különböző bőrszínű gyerekek közötti barátság hatására általában az előítéletek megszűnnek, a kirekesztés méltánytalannak bizonyul. Jellemzően a szülők fajokkal kapcsolatos hozzáállása nyilvánul meg gyermekeikben, akikre a tanárok attitűdje is hatással van. Martin Luther King szerint a szeretet az egyetlen erő, ami képes az ellenséget baráttá változtatni.
Fordította: Dobai Katalin
Forrás: bps.org.uk, psychologytoday.com, lovetoknow.com