Táborozás – nyugati tömb

Táborélet
PEOPLE TEAM tábor gyerekszemmel

Hidegháborúnak az 1947 és 1991 közötti időszakot nevezzük, ami sok nemzetközi konfliktust eredményezett a két szuperhatalom miatt. Az egyik pillére az USA, a másik a Szovjetunió, illetve a hozzájuk csatlakozó országok. A két nyertes eltért ideológiában, gazdaságban, kultúrában, ugyan ténylegesen nem harcoltak egymás ellen, de az előbb felsorolt területeken már nem sokkal a II. világháborút lezáró békék aláírása után megindult a rivalizálás. Leegyszerűsítve: a kapitalizmus csapott össze a kommunizmussal. A saját eszméit mindkét ország felsőbbrendűnek tartotta. Európát a katonai szövetségi rendszerük alapján nyugati és keleti tömbre osztották. A keleti tömbhöz került Jugoszlávia, Csehszlovákia, Lengyelország, Magyarország, Bulgária, az NDK és Románia. A nyugatihoz pedig Spanyolország, Nagy-Britannia, Portugália, Franciaország, Olaszország, NSZK, Norvégia, Izland, Belgium, Luxemburg, Dánia és Hollandia tartozott. A keleti tömböt a Szovjetunió, a nyugatit az USA vezette.

Cserkészek kontra úttörők

Mindenből volt kapitalista és kommunista változat, természetesen a táboroztatás sem maradhatott ki ebből. Az ifjúság nevelését mindketten fontosnak tartották, az USA-ban a cserkészek, a Szovjetunióban az úttörők építették a jövőt. A rossz nyelvek szerint az oroszok még ezt a mozgalmat is lemásolták, szovjetesítették.

Önként és dalolva…

…pártpolitikától függetlenül kerültek be a cserkészek közé a gyerekek, akiket 6 és 25 éves koruk között foglalkoztattak. Nem számított a vallási hovatartozás, a származás és a vagyoni helyzet. Alapvető célként a felelős állampolgárok nevelését tűzték ki, akik testileg-szellemileg frissek, és képesek lesznek elsimítani a társadalmi feszültségeket, amik azért Amerikában mindig is voltak/vannak.

A legfontosabb: mindenki legyen egyforma!

Hogyan? Egyenruhában! A cserkészek khaki színűt hordanak ma is, zöld nyakkendővel és kalappal. Különböző jelvényeket kapnak a jól elvégzett feladatokért. Ezeket minden tag ismeri, és így mindenki láthatja a másik eredményeit, ami ösztönzi a csoport többi tagját, hogy még jobbá váljon.

A cserkészmódszer…

…más szóval cserkésztörvény. A kisdobosok hat és az úttörők tíz pontja a szovjet megfelelője. Ezt már lord Baden-Powell is megfogalmazta Angliában, amikor az első cserkésztábort szervezte (hamar világméretűvé nőtte ki magát a kezdeményezés a 20. század elején). A lényeg: cselekedve tanulni, kis csoportban, változatos programokkal, amik ösztönzőek. Személyes fejlődést elérni természetes környezetben, felnőtt felügyelet alatt. Ezek a legfontosabb alapértékek, amik összekötik az összes cserkészszövetséget a világon.

Ami még lényeges

Hetente gyűléseznek a tagok a helyi központokban, táboroznak nyaranta, csapatok szintjén. Négyévente rendezik meg a cserkészdzsemborit, a nemzetközi cserkésztalálkozót, mindig más országban. Játékos feladatokkal, vetélkedőkkel várják a résztvevőket. Lehetőségük van a különböző nemzeteknek a jelvénycserére egy-egy ilyen alkalommal. Vízi sportokat is kipróbálnak, ezt mindig a tábor helyszínének adottságai határozzák meg. Az aktuális, világot érintő problémákat is megvitatják ilyenkor.

Az USA-ban a fiúk és a lányok eltérő szövetséghez tartoznak, nincs koedukáció. A lányok csak 14 év felett lehetnek tagok, a fiúk már 6 éves korban. Van olyan ország, ahol vegyülhetnek, de a lényeg mindenhol ugyanaz: „itt mindenki érezheti, hogy együtt egy nagy testvériség tagjai” (Baden-Powell).

Kropokné Kiss Éva


Kapcsolódó
PEOPLE TEAM tábor
Táborélet

Egy hét a nyári táborban

A táborokban eltöltött hét általában dúskál változatos és izgalmas programokban, és gyakran válik örök emlékké. A programkínálat táboronként eltérő, és…
PEOPLE TEAM tábor
Táborélet

Miért táborozunk?

Táborozni jó. De miért is? Az emberek számos okból táboroznak, és ezek az okok személyenként eltérők lehetnek. Ezeket az okokat…

Még több

EZ A TÁBOR AZ A TÁBOR

This will close in 21 seconds