A táborokban eltöltött hét általában dúskál változatos és izgalmas programokban, és gyakran válik örök emlékké. A programkínálat táboronként eltérő, és a tevékenységek és foglalkozások is igen sokszínű képet mutatnak. Van azonban a táboroknak egy általános felépítése és rendje, amely nagyon hasonlóvá teszi őket egymáshoz.
A kezdetek
Az első napok az ismerkedésről és a körülményekhez való alkalmazkodásról szólnak. Ilyenkor tapasztalják meg a táborozók a tábor kínálta lehetőségeket, feltérképezik a helyszínt, és megtanulják a hozzá tartozó szabályokat. A környezet felderítése mellett a legfontosabb feladat a tábor kezdetén a társas kapcsolatok kialakítása. Az első napon a táboroztatók nagy hangsúlyt fektetnek az érkezők üdvözlésére és arra, hogy az első benyomások pozitívak legyenek, illetve hogy mindenki könnyen be tudjon illeszkedni a közösségbe.
Az üdvözlés lehet rövid bemutató vagy köszöntő, amely során a táborozók megtudhatják, hogy mi vár rájuk az elkövetkezendő időszakban. Előtte vagy esetleg utána megtörténik a regisztráció, ahol kiosztásra kerül a tábori felszerelés, valamint végbemegy a pontos eligazítás. A tábori rend, a napi rutin megismerésén túl ilyenkor kerül sor a szabályok ismertetésére is.
Mivel a táborozók általában nem ismerik egymást, a kezdeti foglalkozásokon nagy szerepet kapnak az ismerkedős játékok, a csapat formálódását elősegítő feladatok, a beilleszkedést megkönnyítő programok.
Középidő
A tábor közepén különféle foglalkozások és programok váltják egymást. Ebben az időszakban a résztvevők kapcsolatai egyre mélyebbé válnak, a tevékenységek pedig egyre összeszokottabban, gördülékenyebben folynak. A táborozók egyre több élményt szereznek, barátságokat kötnek, fejlesztik a képességeiket. Ez az időszak a legmegfelelőbb arra, hogy a táborlakók különleges eseményeken, kirándulásokon, hosszabb időt igénylő programokon vegyenek részt.
A tábor középidejében gyakran kerül sor megbeszélésekre és értékelésekre, amelyek során előtérbe kerülhetnek az esetleges problémák. Ezek átbeszélése segíti, hogy a tábor pozitív élményekkel telivé váljon. A közös cél megerősítésére, esetleges újragondolására is megfelelő időszak.
A tábor vége
A hét vége pedig általában sokkal gyorsabban érkezik el, mint azt a táborozók szeretnék. A tábor legvégén a résztvevők olykor búcsúajándékokkal, de mindenképp élményekkel gazdagabban térhetnek haza. Az utolsó napon pedig sor kerül a bemutatókra és a záróünnepségre. A tématáborokban gyakran készülnek valamilyen előadással vagy programmal a résztvevők, ahol megmutathatják, hogy mivel töltötték az elmúlt időszakot. A közönség nagy létszámú táborok esetében állhat a többi táborozóból, de nem ritka, hogy a záróünnepségen a résztvevők hozzátartozóit is szívesen látják.
Az utolsó közös buli valamilyen különleges program is lehet, néhol koncerten vagy tábordiszkóban is kitombolhatják magukat a táborozók. Ugyanakkor ez a nap a búcsúzást is jelenti. A résztvevők búcsúztatása mellett pedig a visszajelzésekre is ilyenkor van lehetőség. A szervezők ezek alapján tudják kezelni a felmerülő problémákat, még élvezhetőbbé tenni a tábort, és kezdhetnek felkészülni a jövő nyárra.
L. Molnár Edit