5 ok, amiért szeretjük a nyári táborokat
A megnövekedett költségek ellenére idén rekordot dönthet a nyári táborokba jelentkezők száma. Miért olyan népszerűek a gyerektáborok?
Itt a vakáció, aminek örülnek ugyan a gyerekek, a szülők többsége azonban a fejét vakarja, hiszen nem mindenki tudja két és fél hónapon át megoldani a gyerekfelügyeletet. A kisebb gyermekes családoknál jelent ez elsősorban problémát, míg a kamaszok esetében jó volna értelmes programokat kitalálni, hogy ne punnyadjanak egész nyáron a szobában. A koronavírus-járvány enyhülésével párhuzamosan a korlátozó intézkedéseket is felfüggesztették, így a korábbiakban megszokott minőségben és programokkal térnek vissza a nyári táborok. És nem csupán visszatérnek, hanem egyenesen tündökölnek, hiszen a Táborfigyelő tulajdonosa szerint idén 225 ezer gyermek fog legalább egy hetet nyári táborban tölteni, ami rekordnak számít – a részvételi díjak 10-12%-os növekedésének tükrében pláne. De miért lehetnek ennyire keresettek a gyerektáborok? Összegyűjtöttünk néhány okot.
- Biztonságban vannak a gyerekek
Ez az a szempont, ami mindent felülír. Küldjük akár kaland-, akár IT-táborba csemeténket, egyformán fontos, hogy tudjuk, nem fog elkóborolni, vigyáznak rá, és ha elvágja az ujját vagy lehorzsolja a térdét, el tudják látni – hogyha biztosra akarunk menni, a legjobb olyan tábort választani, amelyben orvosi felügyelet is van. Amennyiben nem látjuk ezt feltüntetve a kiszemelt tábor honlapján, nyugodtan kérdezzünk rá a szervezőktől.
- Egész napos elfoglaltságot nyújtanak
A biztonság után talán a második legfontosabb, hogy egy jó nyári tábor nemcsak összegyűjti a gyerekeket, hanem érdekes programokat is kínál számukra. A kisebbeket és a táborozásba most belekóstolókat érdemes reggeltől délutánig tartó, ún. napközis táborba vinni, a nagyobbakat és a rutinos táborlakókat azonban ottalvós táborokba is írathatjuk. A táborok hossza változó, de a többségük 5-6 napos, így legalább a dolgos hétköznapok nyugodtan telhetnek.
- Az étkezés is megoldott
Nyilván aggódnánk, ha a táborban mindössze a még otthon elkészített, a forróság hatására kissé megváltozott külsejű és ízű szendvicsünk lenne a gyerkőc egyetlen étele, ezért a táborokban általában napi többszöri étkezést kínálnak. Amennyiben a gyermekünk ételallergiával vagy -érzékenységgel küzd, mindenképp tisztázzuk ezt még jelentkezés előtt – nem mindenhol tudnak ugyanis erre figyelni, ezért jó, ha már az elején e szerint válogatunk a kínálatból.
- Fejlesztenek
A nyári táborokban hasznosan és gyorsan telik az idő. Ma már számos tematika közül választhatunk: ha például nyelvvizsga előtt áll a gyermekünk, egy idegen nyelvi táborral intenzív, beszédközpontú képzésen vehet részt, és egy hét alatt annyit tanulhat, mint az iskolában egy év alatt. Sőt, a felvételire is felkészülhet: léteznek matematika- és programozótáborok, film- és videókészítést gyakorló táborok, az örökmozgóknak pedig tánc- vagy sporttáborban a helyük.
- Új barátokat és örök élményt adnak
A táborokban általában magától alakulnak ki új kapcsolatok, de vannak helyek, ahol rásegítenek erre: a PEOPLE TEAM kecskeméti nyári táboraiban a „buddy program” keretein belül keresnek hasonló korú és érdeklődésű társakat az újonnan érkezőknek. A PT-ben turnusonként mintegy 500 gyerek fordul meg, akik a délelőtti foglalkozások során 5-10 fős csoportokban gyakorolják a választott témát, délutánonként pedig a szabad programoknak hála azzal foglalkozhatnak és azzal lehetnek, amivel és akivel csak szeretnének. A programok az esti 10 órai takarodóig tartanak, tehát nincsenek üresjáratok, ellenben annál viccesebb kalandokba keveredhetnek a 7–17 éves gyerekek. A PT idén 17-féle szekciót indít, amelyek között minden gyerek megtalálja a neki tetszőt. A táborok bejárós és bentlakásos formában is elérhetők, a három turnusban pedig akár többféle szekciót is ki lehet próbálni. A jelentkezési lap innen érhető el – a helyek száma korlátozott, némelyik tábor első turnusa már betelt, ezért érdemes mielőbb regisztrálni.