Játék és rítus

Táborélet
PEOPLE TEAM tábor

Minden tábornak megvan a maga kialakult szabályrendszere. A biztonsági előírások, az étkezéshez és az esetleges alváshoz kapcsolódó rend, a foglalkozások és a programok menete – természetesen mind egy előre eltervezett és kialakított séma mentén halad. És persze megvannak, illetve fokozatosan kialakulnak az ezekhez kapcsolódó szokások is. Ha az adott tábort több éven keresztül rendezik meg, kialakulhatnak az egyes eseményeket, a tábori életet kísérő hagyományok. Ezek akkor tudnak leginkább beépülni a tábor szokásrendjébe, ha játékos formájuk, szórakoztató mivoltuk miatt elnyerik a közönség érdeklődését, szeretetét; hiszen a táborok egyik kulcsfeladata a szórakoztatás. A közösségi szórakozás egyik legmeghatározóbb formája a játék és a játékosan elvégzett feladatok.

A játék mint csapatépítés

Jellemzően a táborozás első napján találkoznak először egymással a résztvevők. Függetlenül a táborozók számától, általában az ismerkedés az elsődleges feladat. Számtalan mód van a kézfogáson és a név elmormolásán túl, és ezek általában sokkal szórakoztatóbbak és maradandóbbak is. A közösségi szellem pedig máris formálódni kezd a közös mókázás, a közösen megélt feladatok által. Persze a bemutatkozáson túl is rengeteg lehetőség van a csapatépítésre játékos feladatokkal. Ezek segíthetik a formálódó közösség alakulását, a kikapcsolódás minőségének a javítását, de szerepük lehet egy-egy nehezebb helyzet feloldásában is.

Játék régen, játék ma

A csapatépítő játékok nem mai találmányok, még akkor sem, ha az elnevezésük viszonylag új. Kevésbé irányítottan ugyan, de minden csoportos szórakozásnak van hasonló hatása. A múlt század játékaiból jelentős számú átélte a társadalom változásait, és meg tud jelenni napjainkban is. Több mint száz évvel ezelőtt népszerű játékok ismerősek lehetnek a mai fiatalok számára is. Kedvelt szórakozás napjainkban a számháborúzás, a kidobósozás, a fogócska, a székfoglalózás és az Adj, király, katonát!, de fel-felbukkan a gumizás, az ugróiskola és a golyózás is. Ezek szabályrendszerei sokféle formában léteznek, de az alapjuk általában a közös ősre vezethető vissza. Rossz idő esetén pedig marad a kő-papír-olló, az ország-város, a barkochba, a kacsintós játék és a különféle kártyajátékok. Ezek az elmúlt évszázadban sok más modern játékkal kiegészültek, de nagy előnyük, hogy egyáltalán nincs vagy minimális az eszközigényük. Talán ebben is rejlik a töretlen népszerűségük titka.

Tábori hagyományok, rítusok

Sokszor ezek a közösségi játékok alakulnak hagyománnyá, szokássá a tábori lét alatt. A nyári melegben például visszatérő elemek lehetnek az első nap csapatépítő játékai vagy az utolsó napon megrendezett táborzáró előadás. De hagyománnyá válhat a visszatérő vízi csata, a tábori ideje alatt elveszett és megtalált ruhákból rendezett divatbemutató, a többórás nyomozós játék, a közös pizzázás, a délutáni meditálás vagy bármilyen más közös program, ami népszerűségnek örvend. És kialakulnak a tábor életéhez kapcsolódó rítusok is, amelyeknek az a legfőbb feladatuk, hogy közösséggé kovácsolják a résztvevőket. A közös dal, mint a közös tábori himnusz, a zászlófelvonás, titkos jelek ismerete és használata, a közös kabalaállat mind az összetartozás érzetét erősítik. Ami pedig az alapja a jó tábori létnek.

L. Molnár Edit


Kapcsolódó
PEOPLE TEAM tábor
Táborélet

Gyerek vs. felnőtt

A társadalom változásának velejárója, hogy a társadalom tagjai közötti kapcsolatok is változnak. A múlt század közepétől, eleinte főleg a nagyvárosokban,…

Még több